Co źle wpływa na pracę wątroby?

Wątroba to jeden z ważniejszych narządów w naszym organizmie. Wykonuje bardzo złożoną pracę i odpowiada za różne ważne procesy. Dlatego o wątrobę należy odpowiednio dbać, by jak najdłużej działa sprawnie. A co najbardziej może jej zaszkodzić? Czego zatem powinniśmy unikać?

źródło: zdrowie.dziennik.pl

źródło: zdrowie.dziennik.pl

Bardzo źle na pracę wątroby wpływa łączenie alkoholu z lekami. Szczególnie chodzi o leki przeciwbólowe, które zawierają paracetamol. Poza tym szkodliwe będzie łączenie alkoholu z antybiotykami, preparatami przeciwgrzybicznymi lub lekami hormonalnymi. Alkohol zmienia bowiem metabolizm leków, zaburza ich wchłanianie oraz dystrybucję w organizmie. Znacząco może również wpływać na ich działanie – osłabiać lub wzmacniać. A to wszystko będzie wpływało na pracę wątroby.

źródło: zdrowie.senior.pl

źródło: zdrowie.senior.pl

Na stan wątroby wpływają również stosowane przez nas diety. Szczególnie te bardzo restrykcyjne i powodujące szybka utratę wagi źle oddziałują na wątrobę. Wątroba przeciążona staje się choćby pod wpływem diety białkowej. Aby przerobić białko wątroba pracuje na wysokich obrotach i z czasem przestaje właściwie działać.

źródło: w-spodnicy.ofeminin.pl

źródło: w-spodnicy.ofeminin.pl

Poza tym złe skutki ma również przejadanie się i jedzenie w pośpiechu. Wtedy wątroba nie ma odpowiedniej ilości czasu na strawienie pokarmu, co źle wpływa również na pracę żołądka. Osoby które mają nadwagę i jedzą sporo, mogą natomiast doprowadzić do stłuszczenia wątroby.

Dlatego, by wątroba pracowała poprawnie i była utrzymana w dobrej formie, trzeba szczególną uwagę zwracać na to, co jemy oraz w jaki sposób.

Dodaj komentarz