Na czym polega prawo cywilne?

Wszyscy sądzą na że na świecie znajduje się tylko jedno prawo. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej, ponieważ praco dzieli się na wiele dziedzin. Wychodzi więc na to, że w jednym kraju funkcjonuje kilka praw, które tworzą jedną całość. Prawo cywilne jest właśnie jednym z praw, które ma kilka gałęzi: na przykład prawo rodzinne, spadkowe, rzeczy czy prawo zobowiązań. Na czym jednak polega samo prawo cywile?

prawo cywilne

Prawo cywilne

Jak się okazuje prawo cywilne to prawo, które obejmuje zespół norm cywilnych. Dzięki nim reguluje się stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi oraz sytuacje prawną osób lub rzeczy. To tylko część bardzo skomplikowanej definicji, którą i tak nie każdy rozumie. Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że prawo cywilne zaznacza relacje między podmiotami autonomicznymi i dba tylko o interes ogólny, powszechny. W Polsce prawo cywilne istnieje już od X wieku. Najważniejszym źródłem dla tego prawa jest oczywiście Kodeks cywilny, który został uchwalony w 1965 roku.

Inne prawa

Prawo cywilne jest czymś co łączy w całość inne gałęzie prawne. Jak się okazuje prawnicy wyróżniają również taka prawa jak: prawo wodne czy prawo górnicze, które zawsze w jakimś stopniu zawsze łączą się z prawem cywilnym. Nie mniej jednak dla przeciętnego Kowalskiego czytanie sztywno utworzonych definicji nie jest zbyt łatwe.

Dodaj komentarz